Bukowina Tatrzańska. Wielki Góralski Karnawał
Zawody z udziałem góralek, które wykazały się wielką odwagą. Jan Głąbiński /Foto Gość

Bukowina Tatrzańska. Wielki Góralski Karnawał

Jan Głąbiński

GOSC.PL

publikacja 13.02.2022 20:25

Niezliczone występy zespołów regionalnych, dyskusje naukowe, słynne Kumoterki, czyli konne wyścigi z góralami - to tylko niektóre punkty jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału, który w niedzielę 13 lutego zakończył się w Bukowinie Tatrzańskiej.

Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej który odbywał się po raz 50., zakończyły Kumoterki, czyli prezentacja powozów góralskich i konkurencje na czas, kiedy konie ciągną sanie z woźnicą, czy za koniem i jeźdźcem bardzo szybko na nartach porusza się zawodnik przypięty do sań. Te konkurencje nazywane są skiring i ski-skiring.

- Pogoda nam się dziś wyjątkowa udała! To piękne święto góralszczyzny, sięgamy po tradycje i zwyczaje naszych ojców, ale i pokazujemy, jak dzisiaj żyjemy, jak dbamy o nasze zwierzęta - podkreślał Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, który był głównym organizatorem wydarzenia.

Dla B. Koszarka 50. Góralski Karnawał to podwójne święto. Jest dzieckiem karnawału, i to dosłownie. Kiedy jego tata prowadził pierwszą jego edycję, on przychodził na świat w zakopiańskim szpitalu. - Z dziecka festiwalu stałem się jego ojcem. Po drodze robiłem wszystko, co tylko mogłem - śmieje się Bartek.

Karnawałowi towarzyszyło wiele dodatkowych wydarzeń, m.in. XI Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich, zawody strzeleckie, konferencje naukowe. Wszystkie punkty można było oglądać online.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..